Informace ze sboru 9. 4. (Velikonoce, ztišení a krásné věci)

Hradec Králové 9. dubna 2020

INFORMACE ZE SBORU – ze dne 9. 4. 2020

Vážení a milí členové a přátelé evangelického sboru v HK,

ZDRAVÍM VÁS na Zelený čtvrtek v koronavirovém čase a posílám Vám několik informací k Velikonocům, texty k meditaci s pašijemi, nedělní pobožnost na Boží hod velikonoční (nahrávka bude zas na našem webu) a taky instrukce k připraveným netradičním křížovým cestám, na něž můžete vyrazit kdykoliv od pátku do neděle – detailní popis a pozvání od s. farářky Kristýny Kupfové je na druhé straně tohoto listu!

Vězte, že náš kostel bude otevřen k osobnímu ztišení a modlitbě od Velkého pátku do Velikonoční neděle, vždy v čase od 9 do 19 hodin. Nechejte si roušku a použijte dezinfekci na stolku k oplachu rukou při příchodu i odchodu z kostela. Kdybyste se náhodou s někým potkali, tak udržujme 2 metry odstup. Farář a farářka se budou střídat a budou v tomto čase přítomni vždy v kanceláři sboru vedle kostela. Je možno se na nás obrátit ale kdykoliv.

Opakuji centrální webovou adresu naší církve (www.e-cirkev.cz), na které je mnoho odkazů na přenosy či záznamy bohoslužeb, denní čtení, modlitby či nahrávky pašijí, pořád tam přibývají nové věci, kdybyste to někdo celé vyposlechnul a shlédl, tak z toho jistojistě musíte zešílet, avšak dá se vybrat. V České televizi jsou velikonoční přenosy, v pátek od 10 hodin z evangelického sboru ve Strašnicích.

Další z mnoha možností, jak se o Velikonocích symbolicky propojit, je výzva České biskupské konference a předsednictva Ekumenické rady církví v ČR, která ponouká lidi v křesťanských domácnostech zapálit po setmění na Bílou sobotu svíčku v okně na znamení Kristova zmrtvýchvstání a jako symbol věčné naděje pro tento svět. Hasič v mém nevědomí mi říká, bacha, svíčka a záclona, to by mohlo dopadnout dobrodružně. Ale většina z nás to jistě zvládne.

Uf, to je slov, to je textů, nahrávek, svíček a symbolů. Snad se někomu podaří i sednout si, v tichu spočinout, třeba se sám pomodlit Otčenáš a ostatní záležitosti aspoň na chvíli hodit za hlavu. Jen tak se opřít o ticho a nechat mozek odpočinout. A k tomu klidně a hluboce zaspat spánkem spravedlivého. To nám všem přeji, to by též mohlo být velikonočně přiměřené. Nato se odkudsi vyloupne čirá radost, probuzení, kdy si člověk musí ujasnit – kde to vlastně jsem – a pak vstane z postele a smí žít pro nový den.

Stručně řečeno jednou větou (i o Velikonocích platí): „Soustřeďme se na krásné věci, sami poznáte, co je krásné.“

Všem Vám vyprošuji požehnání u Boha – Pokoj Boží a láska Boží bude s Vámi!

Tomáš Vítek

farář, 604749919 tvitek@tiscali.cz