Informace ze sboru z 26. 3. (Hříšný tanec a další důležité věci!)

Hradec Králové, 26. března 2020

INFORMACE ZE SBORU – ze dne 26. 3. 2020

 

Vážení a milí členové a přátelé evangelického sboru v HK,

 

ZDRAVÍM VÁS po týdnu a stále v karanténním koronavirovém čase. Dnes je 60 let Baby z filmu Hříšný tanec (1987). Ano, tato krásná mladičká dívka s kudrnatými vlasy, kterou naučil tančit Patrick Swayze (ten už je 11 let po smrti!). Byl to tehdy film, který se otiskl do duše spousty lidí několika generací zároveň, biják, který nezadržela ani železná opona  a na VHS kazetách koloval od videa k videu. Samy soudružky učitelky nám ho pouštěly na škole v přírodě v roce 1988, i když ideově nezapadal do osnov socialistické výchovy. A ty hity, které dodnes naladíte v rádiu… třeba Time of my life. V téhle písni se v refrénu zpívá: I´ve had time of my life – Měl jsem čas na svůj život… Je to vyznání milenců, ale mohl by to být dost dobře i text modlitby – vyznání Bohu: Bože, měl jsem a mám čas na svůj život a za všechno vděčím tobě. Krásná vzpomínka na krásný čas – vidíte, sám se držím základní rady, kterou Vám píšu a budu psát: Soustřeďte se na krásné věci. Sami poznáte, co je (zrovna pro Vás) krásné.

Dost vzpomínání. Je třeba žít v přítomnosti a to v těchto časech ostražitě. Po 14 dnech karanténních opatření přichází automaticky fáze jakéhosi obranného uklidnění. Zvykli jsme si na znepokojující zprávy, na nejrůznější omezení a ostražitost v mysli polevuje. I já sám jsem ještě minulý týden dezinfikoval kliky a zvonek po každé návštěvě u dveří a dnes to již nedělám. Chyba! Jak mi řekla dnes má sestra do telefonu (vzděláním veterinární doktorka a hygienička): Musíš všem říkat, aby nepřestávali dávat pozor, protože teď pravděpodobně teprve začíná ta nejhorší fáze nárůstu počtu nakažených. Nesmíš je jen povzbuzovat, ale i trochu vystrašit. Takže plním její rozumné přání: Lidi, sestry a bratři, teď je třeba začít být ještě víc ostražitý a ohleduplný! Také roušky máme na faře ještě v rezervě, kdybyste potřebovali pro někoho, kdo si ji sám nepořídí či neušije.

V příloze Vám posílám text pobožnosti na 5. postní neděli, která je před námi. Jsou tam modlitby, biblické texty i moje zamyšlení nad postním žalmem. Zamyšlení ještě nahraji do zvukového záznamu a dám na sborový web (http://hradec-kralove.evangnet.cz), kde jsou umístěny všechny dosavadní texty a informace. Rozcestník pro internetové bohoslužby, slova na každý den a další nahrávky je na www.e-cirkev.cz Tuto neděli je na ČT2 od 10 hodin přímý přenos bohoslužeb se synodním seniorem br. Danielem Ženatým.

Na diakonickém webu http://jsmesvami.diakonie.cz jsou kontakty na pomoc všeho druhu pro seniory a osamocené lidi. Bezplatná krizová linka pro lidi, kteří potřebují podporu je 800 567 567.

Zavolat můžete i svému faráři či farářce. Děkuji, že telefonujete nejen nám, ale zvláště mezi sebou v rodinách, mezi přáteli i známými ze sboru. Několik vět, kterými si sdělíme, co prožíváme, co nás povzbudilo či s čím zápasíme – soudím podle sebe – hodně pomáhají. Někteří mailujete, i Vám díky. Za pozdravy, za poděkování, za rouškování, za hlídání doktorských děcek, za nabídky pomoci… Je to sice po telefonu či po jedničkách a nulách, ale i z toho je cítit blízkost.

Přesto jsem zatím přesvědčen, že to blízkost fyzickou, blízkost setkání, nenahradí. Nebojím se, že bychom všichni časem zjistili, že to bez živé církve a bez podání ruky bude taky fungovat. Zatím tedy kostel nebudeme prodávat a farářovi a farářce nebudeme dávat výpověď – jestli souhlasíte… hlasovat nebudeme, je stav nouze!

Dnes už je jasné, že letošní Velikonoce nebudou bohoslužby. Nikdy bych nevěřil, že tohle zažijeme. Vždycky jsem říkával na staršovstvech: Nedělní bohoslužby musí být, i kdyby válka byla. No a vidíte. Neděle všech nedělí – Neděle vzkříšení – jakoby letos měla zůstat v hrobě a ty tzv. tři dny se prodlouží na – kdo ví kolik – desítek dní. Naše společné bohoslužby a setkání jsou teď v hrobě. A vzkříšení má v rukou Bůh.

Zítra budou přivezeny opravené varhanní píšťaly do našeho nového prospektu. Píšťaly budou ještě nastříkány několika vrstvami barvy, aby byly krásnou výkladní skříní našich nových varhan. Varhany se nenakazí a budou připraveny k bohoslužbám! Varhany to zvládnou a na nás je, aby nebyly v kostele osamoceny – taky to zvládneme.

Některým z Vás přijdou tento dopis a pobožnost vytištěny do schránky, většina z Vás si je přečte jen elektronicky. Kdybyste si vzpomněli ještě na někoho, kdo nemá e-mail a dopis by ho potěšil, dejte vědět. Celosborový tzv. velikonoční dopis stále odkládáme, protože dosud není jasné, kdy a které akce budou moci být uskutečněny.

Nyní není doporučeno konat pohřby, svatby jsou dokonce zakázány, o bohoslužbách a jiných svátostech nemluvě. Kdo stihnul pohřbít, kdo stihnul oženit se, ten to stihnul – ostatní musí čekat. Vybavil se mi jeden (velmi milý!) člen našeho sboru, který mi minulý rok na kárové hostině říkal: „Pane faráři, já do kostela jednou začnu chodit, uvidíte, že jo. Ale teď ještě toho mám moc i v neděli.“ Kdybych byl tehdy prozíravý farář, tak bych mu řekl, ať to neodkládá, taky ty bohoslužby jednou nemusí být. Místo toho jsem ho uchlácholil: „To je v pohodě, přijďte, až budete moci.“ Jak bláhový jsem to byl farář.

Mnozí tuto situaci zvládáte obdivuhodně. Skláním se před všemi z Vás, kdo jste všelijak nemocní a aktivně řešíte potřebné věci. Skláním se před vdovami a vdovci. Skláním se před dětmi, které zvládají své neurotizované rodiče. Skláním se před pracovníky domovů důchodců a eLDéeNek. Před učitelkami, které musí obstarat své děti a ještě učí svou třídu. A samozřejmě čest všem zdravotníkům, zejména v nemocnicích, kteří se adaptovali na krizové plány a jsou připraveni čelit kulminaci nákazy. Čest jejich rodinám, které je podporují a nesou. Čest všem dobrovolníkům. A prodavačkám! Vlastně i těm politikům, kteří pracují a dokáží být tam, kde je jich třeba.

 

Všem Vám vyprošuji požehnání u Boha – Pokoj Boží a láska Boží bude s Vámi!

 

A ještě kontakty:

Tomáš Vítek 604749919 tvitek@tiscali.cz

Kristýna Kupfová 777238590 krkupf@email.cz

 

  

Tomáš Vítek

farář

PřílohaVelikost
dopis_26032020.pdf343.85 KB